Sağlıkçılardan EYT’ye 3 yıl itirazı

Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) erken emeklilik hakkı veren düzenlemenin eski Emekli Sandığı mensuplarıyla eski Bağ-Kur’lular açısından hak kayıplarına yol açtığı bildirildi. EYT düzenlemesindeki eski kanunlara yapılan atıflar yüzünden halen memur kadrosunda çalışan çok sayıda sağlık personelinin emekli olamadığını bildiren Genel Sağlık-İş Sendikası, yasanın düzeltilmesi için Cumhurbaşkanlığı’na resmi başvuruda bulundu.

Sözcü’de yer alan habere göre, Genel Sağlık-İş’in başvuru dilekçesinde, 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişi olan eski SSK’lılara emeklilik hakkı verildiği halde, aynı tarihte sigorta girişi olan eski Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’lularda 23.5.2002 tarihi öncesinde 3 yıl kesintisiz sigortalı çalışmış olma şartı arandığı belirtildi.

3 yıl şartının kaldırılması yönünde yeni bir düzenleme yapılması talebinde bulunan Sendika, düzeltmenin yapılması halinde memurlarla işçiler arasındaki farkın kalkacağı, sağlık personeliyle birlikte çok sayıda memurun da emeklilik hakkına kavuşacağı belirtildi.

2002 yılı öncesinde kesintisiz 3 yıl sigortalılık şartı eski Bağ-Kur sigortalılarında da arandığı için olası bir yasa değişikliği Bağ-Kurlu çalışanlara da yansıyacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir