İşkenceci Esat Oktay Yıldıran’ın adı okuldan kaldırıldı

İzmir’in Buca ilçesinde Belenbaşı Köyü’nde bulunan bir ilkokula, 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaptığı işkenceler ile bilinen Esat Oktay Yıldıran isminin verilmesi kararı tepkilere neden oldu.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Savaş Candemir, konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, ismin kaldırıldığını açıkladı. Candemir, “İki gündür yaptığımız açıklamalar ve kamuoyu desteği sonucu, işkenceci Esat Oktay Yıldıran adı okuldan kaldırılmıştır. Sabah saatlerinde okul tabelaları değiştirilip, tekrar Belenbaşı İlkokulu yapılmıştır.

Bu konuda duyarlılık gösteren tüm kamuoyuna teşekkür ediyoruz. Konunun takipçisi olacağız ve Okula Esat Oktay Yıldıran adının verilmesine sebep olan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız” diye kaydetti.

AÇILIŞ FOTOĞRAFLARI KALDIRILDI

Öte yandan Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de sanal medya hesabından okulun açılışına ilişkin yaptığı paylaşımı gelen tepkiler sonrasında kaldırdı.

Eğitim Bakanlığı (MEB), dün yaptığı açıklamada, okula bu ismin verilmesinin “bir hata” olduğunu belirterek, şunları kaydetmişti: “Hangi dönemde alınmış olursa olsun hafızalarımızdaki derin izlerini koruyan bir dönemin yanlışlarını bugüne taşıma anlamına gelen bu kararı tasvip etmemiz mümkün değildir. Adil bir hafızayı tesis etmek ve geçmişteki acıların ürünü olan yaraları sarmak için çaba sarf etmeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz. Bu bağlamda ‘Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’ne göre ad verme yetkisi olan valiliğe (İzmir Valiliği) gerekli bilgi verilmiştir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir