Koçfinans’dan Bir İlk! Taşıt Kredisi Ayrıntısı

28 yıldır yenilikçi kredi çözümleriyle bireysel ve kurumsal müşterilerine finansman çözümleri sunarak sektöründe öncü konumda yer alan Koçfinans, Türkiye’de menkul kıymetleştirme faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve gelişmesi amacıyla kurulan Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi (TMKŞ) ile iş birliği yaptı.

İş birliği kapsamında Koçfinans; Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nca onaylanan ihraç belgesi uyarınca 5 Milyar TL’ye kadar alacaklarını tertip ihraçlar halinde menkul kıymetleştirebilecek.

Menkul kıymetleştirme işlemi 1 yıllık dönem boyunca farklı zaman ve vade dilimlerinde yapılabilecek.

Bu ihraç aynı zamanda yurt içinde taşıt kredilerine dayalı gerçekleştirilen ilk Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracı olma özelliği de taşıyor.

TMKŞ Koçfinans Birinci Varlık Finansmanı Fonu (Fon) tarafından yapılacak Koçfinans’ın Taşıt Kredilerine dayalı VDMK ihracı kapsamında; TMKŞ Kurucu ve Operasyon Sorumlusu, Koçfinans ise Kaynak Kuruluş ve hizmet sağlayıcı olarak yer alacak. İlk etapta ihraç edilen 460 Milyon TL tutarında VDMK’lerin yatırımcıya satışı ise OYAK YATIRIM tarafından Aralık ayında gerçekleştirildi.

TMKŞ’nin Fon Kurucusu ve Operasyon Sorumlusu, Koçfinans’ın ise hem Kaynak Kuruluş hem de Hizmet Sağlayıcı olduğu bu işlemde taşıt kredilerine dayalı VDMK ihraçları gerçekleştirilebilen bir alt yapı tesis edildi. Fonun ihraç edeceği VDMK’lere yatırım yapan yatırımcılara yapılacak ödemeler, kurulan bu alt yapı ile kredilerden sağlanan nakit akışları doğrultusunda, belirtilen itfa (vade) tarihlerinde dolaylı aktarım usulü ile Fon tarafından yapılacak.

Koçfinans’ın kullandırdığı taşıt kredilerini menkul kıymetleştirmek suretiyle bir yıla kadar uzanan vadelerde VDMK ihracı gerçekleştirdiklerini vurgulayan Koçfinans Genel Müdürü Y. Pınar Kitapçı:

“Sektörümüzde bir ilke daha imza attığımız için çok mutluyuz. Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi’nin sunduğu hizmetlerden faydalanarak farklı vade aralığında en kısa 63 gün, en uzun 371 gün vade olacak şekilde toplam 460 Milyon TL tutarındaki ilk VDMK ihracımızı geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamladık. İhraç edilen VDMK’ler sayesinde şirketimiz, aktifteki teminatlı kredilerini menkul kıymetleştirerek bilançosunu daha esnek ve likit bir şekilde yönetme olanağına sahip olurken, aynı zamanda sağlanan likidite ile yeni kredi kullandırım imkanı elde etti. Söz konusu menkul kıymete yatırım yapan yatırımcılar ise bu ihraca dayanak olan kredilerin nakit akışı yoluyla getirilerini portföylerine almış olacaklar. VDMK ihraçlarımız sayesinde sermaye piyasası araçlarını zenginleştirerek yatırımcılara avantajlı faiz oranları ile farklı vadelerde yatırım olanağı sunma fırsatı da yakalamış olduk. Ülkemiz sermaye piyasalarına hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir