Milli iradenin sesi Yeni Şafak 30 yaşında: Türkiye’nin hikayesi manşetlere nasıl yansıdı?

Şafak adıyla çıktığı basın yolculuğunu 23 Ocak 1995 tarihinden itibaren Yeni Şafak adıyla sürdüren gazetemiz 30 yaşına bastı.

Yeni Şafak’ın 30’uncu yaşına özel olarak TVNET’te Cüneyt Özdemir moderatörlüğünde özel bir yayın düzenleniyor.

Yeni Şafak 30. Yıl Özel yayınında, Türkiye’nin hikayesinin manşetlere nasıl yansıdığı, 90’lı yılların karanlığıyla mücadelede neler yaşandığı ele alınıyor.

Dünden bugüne Yeni Şafak

30’uncu yaşını kutlayan Yeni Şafak Gazetesi’nin kuruluş hikayesi Hekimler Birliği Vakfı tarafından 1994 yılının Eylül ayında çıkardığı Şafak adlı gazeteye uzanıyor. İş dünyasından Ahmet, Mahmut ve Recep Kış kardeşler ile iş adamı Ahmet Şişman’ın ortaklığında Yeni Şafak adıyla ilk kez 23 Ocak 1995 yılında Türkiye’nin Önü Aydınlık manşetiyle okurla buluştu.

Türkiye’nin Birikimi başlıklı ilk yazısında yayın politikasını okurla paylaşan Yeni Şafak Gazetesi milli ve manevi değerlerinden güç alan ve entelektüel çizgisiyle öne çıkan bir yayın politikası izledi. Yeni Şafak yaptığı haberlerle, izlediği yayın politikasıyla aynı zamanda siyasi anlamda da büyük sıkıntılar yaşayan ülkemize bu günlerde yeni bir umut oldu.

Terör olaylarından, çetelere, ekonomik krizlerden siyasi krizlere uzanan 90’ların Türkiye’sine yeni ve temiz bir başlangıç yapmak için siyaset dünyasında öne çıkan Refah Partisi ise hem dünyada hem ülkemizde ezberleri bozmak adına hızla yükseliyordu. Bir yandan Refah Partisi’nin yükselişine şahitlik ettiğimiz diğer yandan ise yeni bir sosyolojik yapılanma içine girdiğimiz bir dönemde Yeni Şafak Türkiye’nin birikimini yansıtmak adına çıktığı yolda mazlumun yanında, haksızlığın karşısında duruyor ve aynı zamanda değişimin de sesi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir