NASA, Uçak Türbülanslarını ve Hava Durumlarını Tahmin Edebilen Yeni Bir Yapay Zeka Modeli Geliştirdi

NASA ve IBM, hava durumu tahminlerini iyileştirmek ve iklim uygulamalarına katkıda bulunmak amacıyla yeni bir yapay zeka modeli geliştiriyor.

Detaylar ?

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, dev bilişim şirketi IBM işbirliği ile yeni bir projeye imza attı.

Ünlü uzay ajansı, hava durumu tahminlerini iyileştirmek ve bazı önemli iklim olaylarını önceden öngörmek adına yeni bir yapay zeka temel modeli geliştirdi.

IBM’in açıklamalarına göre, söz konusu temel model günümüzde halihazırda kullanılan diğer yapay zeka destekli hava durumu araçlarına kıyasla daha hızlı ve güvenilir sonuçlar elde edebiliyor.

IBM, adından da anlaşılacağı üzere yeni geliştirilen temel modelin özü itibariyle üretici yapay zeka uygulamalarına dayanak sağlayan teknolojiler arasında yer aldığını öne sürüyor. Şirket ayrıca, diğer yapay zeka araçlarının sadece eğitim verileri sayesinde hava durumu tahmini yaptığını, NASA imzalı modelin ise hızlı çıkarım süreleri ve daha fazla veri çeşitliliği ile beraber çalıştığını belirtiyor.

Bununla beraber, yeni yapay zeka modelinin günlük hava durumu tahminlerinin yanı sıra, uçak türbülansından orman yangınlarına kadar birçok iklim olayını da önceden öngörebildiği söyleniyor.

Hala geliştirme aşamasında olan NASA imzalı yeni yapay zeka modeli, şimdiye kadar ağaç dikme ve yetiştirme faaliyetlerini izlemek ve ısı adalarını analiz etmek amacıyla Birleşik Arap Emirlikleri ve Kenya’da hizmet verdi.

NASA’nın hava durumu tahmini için geniş kapsamlı uydu verilerinden yararlanan yeni modelin, yakın zamanda birçok meteorolojik ve iklimsel ölçümde önemli rol alması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir