Ortadoğu’da sanat ve tasarım atağı

Global çağdaş sanat takviminde Avrupa ve ABD’den sonra Asya da öne çıkmaya başlamıştı.

Şimdi ise önümüzde TEFAF Maastricht’ten Frieze Los Angeles’a birçok etkinlik olmasına rağmen, gözler Ortadoğu’ya çevrilmiş durumda.

Çünkü Arap ülkeleri son yıllarda sanat ve tasarımla öne çıkmak için birbirleriyle yarışıyor.

İşte önümüzdeki günlerde Ortadoğu’da gerçekleşecek uluslararası kültür-sanat etkinlikleri…

1. Design Doha

Doha Forum’a gittiğimde haberdar olmuştum, bu yıl Design Doha bienalinin ilk edisyonunun gerçekleşeceğinden. Katar Müzeleri’nin global sanat dünyasında ne kadar aktif olduğunu biliyoruz. Şeyha Al-Mayassa öncülüğündeki Katar Müzeleri sanatçılarla ve mimarlarla yaptıkları işbirlikleriyle her zaman kendinden söz ettiriyor. Hatta en son Şeyha Al-Mayassa’nın dünyaca ünlü mimar ve sanatçıları ağırladığı podcast serisi de büyük ilgi çekiyor. Şimdi ise Design Doha bienaliyle tasarım alanında da öncü olmak istediklerinin altını çizmeye hazırlanıyorlar. Msheireb semtindeki mevcut Doha Tasarım merkezinde gerçekleşecek olan Design Doha’nın açılışına Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinden 100’ün üzerinde tasarımcı katılacak.

2. Art Dubai

Orta Doğu’nun önde gelen çağdaş ve modern sanat fuarı Art Dubai’nin bu yıl 17. edisyonu 28 ve 29 Şubat’ta VIP ön izleme günleriyle başlıyor. Her yıl Madinat Jumeirah’da gerçekleşen fuar bu yıl 3 Mart’a kadar devam edecek. Bu yılki fuarda 60’tan fazla şehir ve 40’tan fazla ülkeden 100’den fazla çağdaş, modern ve dijital eser sunulacak. Bu yılın teması şifa, umut ve zor zamanlarda sanatın gücü. Fuarda dört bölüm yer alıyor: çağdaş, modern, Bawwaba ve dijital. Fuarın sanat direktörü Pablo del Val. Daha önce ziyaret ettiğimde eserlerden etkilenmiş, sadece kadınlara özel saatlerine ise şaşırmıştım. İşte bu saatlerde sanat fuarında görevli erkekler de dışarı çıkarılıyor, buna sanatçılar ve galeri sahipleri de dahil. Art Dubai’ye kadar gitmişken Dubai’deki diğer sanat mekanlarını da gezmekte de fayda var. Bu arada hatırlatalım, aynı tarihlerde Frieze Los Angeles da var.

3. Desert X AlUla

Suudi Arabistan’ın tarihi çöl bölgesi AlUla’daki etkinliğin bu yıl üçüncü edisyonu gerçekleşiyor. Açık hava sanat sergisi Desert X AlUla 9 Şubat – 23 Mart tarihleri arasında. Kaliforniya’da bulunan Desert X ile sanat yoluyla yeni kültürel diyaloğu geliştirmek için kurulan AlUla Kraliyet Komisyonu (RCU) arasındaki işbirliği aslında. Sadece Suudi ve Orta Doğulu sanatçıların değil, uluslararası sanatçıların da mekana özel sanat eserleri yer alacak. Raneem Farsi ve Neville Wakefield bu edisyonun da sanat yönetmenleri. Serginin küratörlüğünü ise Marcello Dantas ve Maya El Khalil üstleniyor.

4. Diriyah Contemporary Biennale

Riyad’da Diriyah’ın JAX bölgesindeki yeniden tasarlanmış eski depolarda yer alan Diriyah Çağdaş Bienali’nin ikinci edisyonu Şubat ayından itibaren başlıyor. 30’u Körfez bölgesinden olmak üzere 43 ülkeden 92 sanatçının çalışmaları yer alacak.

5. Sharjah Art Foundations’ Marching Meeting 2024

BAE’nin Sharjah emirliğinde, Sharjah Sanat Vakfı’nın (SAF) yıllık Mart Toplantısı’nın yanı sıra çağdaş sanatı çevreleyen bir dizi sergi ve panel 1-3 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bu yılın teması “kolektif sanat uygulamaları ve topluluk oluşturma”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir